Pro léčbu nepravidelného postavení zubů a čelistí pomocí rovnátek se můžete rozhodnout v jakémkoli věku. Krásný úsměv Vám bude branou do úspěšného osobního a profesionálního života.
Kdy je vhodné navštívit ordinaci ortodontisty?
1. Děti a adolescenti (nepravidelný růst zubů): je vhodné, aby Váš registrující stomatolog sledoval stav zubů a čelistí dětských pacientů v raném věku, aby bylo možné včas zachytit rozvoj případných ortodontických problémů.
2. Problémy se skusem (nesprávné kousání): vyhledání ortodontisty je nezbytné, pokud máte problémy s kousáním či žvýkáním. Projevy chybného skusu jako např. poškození skloviny zubů nebo bolest čelistních kloubů je vhodné s Vaším stomatologem včas konzultovat.
3. Problémy s estetikou a vzhledem zubů: ortodontista může pomoci s estetickými problémy spojenými se sklonem, mezerami mezi zuby nebo jinými nepravidelnostmi v ústní dutině. Případně ortodontista připraví zuby do správného postavení pro další stomatologické zákroky.
4. Nepohodlí nebo bolest v oblasti čelistí: může znamenat potřebu ortodontického ošetření, zejména pokud jsou čelisti v nesprávné poloze a je třeba jejich postavení korigovat chirurgicky.
5. Předčasná ztráta mléčných zubů: péče ortodontisty může být potřeba, pokud dojde k předčasné ztrátě mléčných zubů, kdy je potřeba v zubním oblouku držet místo pro prořezání stálých zubů.
6. Problémy s dýcháním (syndrom spánkové apnoe): ortodontická péče může pomoci při řešení problémů, které mohou ovlivnit dýchání a způsobovat chrápání nebo zástavy dechu ve spánku.
7. Vrozené vývojové anomálie: pokud dojde ke vzniku vrozené vývojové vady v oblasti ústní dutiny, ortodontista může být jedním z nutných odborníků, kteří poskytnou odbornou pomoc.
Je důležité mít na paměti, že ortodontická péče není omezena pouze na děti a mládež. Mnoho dospělých také vyhledává ortodontickou péči pro různé typy problémů. Pokud máte jakékoli obavy nebo podezření na nutnost ortodontické léčby, je vhodné zjišťovat možnosti řešení u svého registrujícího stomatologa a následně ortodontisty.
Fáze ortodontické léčby
1. Konzultace
Při první návštěvě pacienta vyšetříme a nabídneme možnosti ortodontické léčby. Pacient se poté sám rozhodne, zda podstoupí ortodontickou léčbu.
2. Stanovení léčebného plánu
Pokud se pacient rozhodne pro ortodontickou léčbu, je třeba zhotovit potřebnou dokumentaci a stanovit přesný léčebný plán. Poté vytvoříme otisky chrupu pro sádrové modely, rentgenové snímky a fotodokumentaci. Na základě těchto vyšetření stanovíme další postup, včetně toho, jaký typ aparátu se použije a jaká bude cena léčby.
3. Aktivní léčba
Léčba fixním aparátem (fixní rovnátka) trvá obvykle 2 roky a zahrnuje kovové, keramické nebo safírové zámky. Dokonalá ústní hygiena je zde klíčová. Po ukončení následuje retenční fáze, kdy pacient používá snímatelná rovnátka na noc.
Léčba snímacím aparátem (snímací rovnátka) se používá nejčastěji při léčbě pacientů, u kterých probíhá výměna chrupu mléčného za stálý, nebo jako retenční aparáty po ukončení léčby rovnátky fixními.
4. Retenční léčba
Retenční fáze následuje po léčbě fixními rovnátky. Cílem je stabilizovat výsledek dosažený ortodontickou léčbou. Zuby jsou drženy v novém postavení buď aparátem snímacím, nebo drátkem, který je zezadu přilepen na zuby a není vidět (tzv. fixní retainer). Typ retenčního aparátu určí vždy lékař.
Lékařský tým na ortodoncii
MUDr. Magdalena Koťová, Ph.D.
vedoucí lékař ortodoncie
MDDr. Martin Linka
lékař specialista ortodoncie
MDDr. Kateřina Urbanová
lékař specialista ortodoncie
Monika Hendrichová, DiS
ortodontická asistentka, dentální hygienistka
Monika Lipovská
ortodontická asistentka
Alena Vápenková
ortodontická asistentka
Lenka Vostrý
ortodontická asistentka
Ceník ortodoncie
Zde najdete detailní ceník lékařských výkonů na stomatologii.