Ortodoncie

Pro léčbu nepravidelného postavení zubů a čelistí pomocí rovnátek se můžete rozhodnout v jakémkoli věku. Krásný úsměv Vám bude branou do úspěšného osobního a profesionálního života.

Kdy je vhodné navštívit ordinaci ortodontisty?

1. Děti a adolescenti (nepravidelný růst zubů): je vhodné, aby Váš registrující stomatolog sledoval stav zubů a čelistí dětských pacientů v raném věku, aby bylo možné včas zachytit rozvoj případných ortodontických problémů.

2. Problémy se skusem (nesprávné kousání): vyhledání ortodontisty je nezbytné, pokud máte problémy s kousáním či žvýkáním. Projevy chybného skusu jako např. poškození skloviny zubů nebo bolest čelistních kloubů je vhodné s Vaším stomatologem včas konzultovat.

3. Problémy s estetikou a vzhledem zubů: ortodontista může pomoci s estetickými problémy spojenými se sklonem, mezerami mezi zuby nebo jinými nepravidelnostmi v ústní dutině. Případně ortodontista připraví zuby do správného postavení pro další stomatologické zákroky.

4. Nepohodlí nebo bolest v oblasti čelistí: může znamenat potřebu ortodontického ošetření, zejména pokud jsou čelisti v nesprávné poloze a je třeba jejich postavení korigovat chirurgicky.

5. Předčasná ztráta mléčných zubů: péče ortodontisty může být potřeba, pokud dojde k předčasné ztrátě mléčných zubů, kdy je potřeba v zubním oblouku držet místo pro prořezání stálých zubů.

6. Problémy s dýcháním (syndrom spánkové apnoe): ortodontická péče může pomoci při řešení problémů, které mohou ovlivnit dýchání a způsobovat chrápání nebo zástavy dechu ve spánku.

7. Vrozené vývojové anomálie: pokud dojde ke vzniku vrozené vývojové vady v oblasti ústní dutiny, ortodontista může být jedním z nutných odborníků, kteří poskytnou odbornou pomoc.

Je důležité mít na paměti, že ortodontická péče není omezena pouze na děti a mládež. Mnoho dospělých také vyhledává ortodontickou péči pro různé typy problémů. Pokud máte jakékoli obavy nebo podezření na nutnost ortodontické léčby, je vhodné zjišťovat možnosti řešení u svého registrujícího stomatologa a následně ortodontisty.

Ortodoncie krásný úsměv

Fáze ortodontické léčby

1. Konzultace

Při první návštěvě pacienta vyšetříme a nabídneme možnosti ortodontické léčby. Pacient se poté sám rozhodne, zda podstoupí ortodontickou léčbu.

2. Stanovení léčebného plánu

Pokud se pacient rozhodne pro ortodontickou léčbu, je třeba zhotovit potřebnou dokumentaci a stanovit přesný léčebný plán. Poté vytvoříme otisky chrupu pro sádrové modely, rentgenové snímky a fotodokumentaci. Na základě těchto vyšetření stanovíme další postup, včetně toho, jaký typ aparátu se použije a jaká bude cena léčby.

3. Aktivní léčba

Léčba fixním aparátem (fixní rovnátka) trvá obvykle 2 roky a zahrnuje kovové, keramické nebo safírové zámky. Dokonalá ústní hygiena je zde klíčová. Po ukončení následuje retenční fáze, kdy pacient používá snímatelná rovnátka na noc.

Léčba snímacím aparátem (snímací rovnátka) se používá nejčastěji při léčbě pacientů, u kterých probíhá výměna chrupu mléčného za stálý, nebo jako retenční aparáty po ukončení léčby rovnátky fixními.

4. Retenční léčba

Retenční fáze následuje po léčbě fixními rovnátky. Cílem je stabilizovat výsledek dosažený ortodontickou léčbou. Zuby jsou drženy v novém postavení buď aparátem snímacím, nebo drátkem, který je zezadu přilepen na zuby a není vidět (tzv. fixní retainer). Typ retenčního aparátu určí vždy lékař.

Kouzelný úsměv - neviditelná rovnátka

Lékařský tým na ortodoncii

MUDr. Magdaléna Koťová
MUDr. Magdalena Koťová, Ph.D.

vedoucí lékař ortodoncie

MDDr. Martin Linka
MDDr. Martin Linka

lékař specialista ortodoncie

lekar_bez_fotky
MDDr. Kateřina Urbanová

lékař specialista ortodoncie

Monika Hendrichová
Monika Hendrichová, DiS

ortodontická asistentka, dentální hygienistka

lekar_bez_fotky
Monika Lipovská

ortodontická asistentka

lekar_bez_fotky
Alena Vápenková

ortodontická asistentka

lekar_bez_fotky
Lenka Vostrý

ortodontická asistentka

Ceník ortodoncie

Zde najdete detailní ceník lékařských výkonů na stomatologii.

Prohlédněte si jak to u nás na ortodoncii vypadá

Smluvní zdravotní pojišťovny

VZP pojišťovna
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
VOZP zdravotní pojišťovna
OZP zdravotní pojišťovna
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Kontaktujte nás

3 + 6 =

Ambicare Praha 4

recepce@ambicare.eu

K Hrnčířům 25, Praha 4

Ambicare Praha 6

recepce@ambicare.eu

Vítězné náměstí 10, Praha 6