Bělení zubů
Pěkný a zářivý úsměv je nepochybně symbolem krásy a úspěchu. Dodává nám pocit sebejistoty a spokojenosti, proto se bělení zubů těší zejména v posledních letech velké oblibě. Bělení zubů by se nemělo brát na lehkou váhu a rozhodně se nedoporučuje začít s bělením bez předchozí konzultace se zubním lékařem. Mohli byste si tím nevratně poškodit zuby a kýženého výsledného efektu byste se nemuseli dočkat. Máte mít tedy z bělení zubů obavy? To určitě nemusíte. Bělení zubů pod odborným dohledem představuje velice bezpečné ošetření, které v žádném případě zuby nepoškozuje. Je ale dobré si něco málo povědět o tom, jaký je princip bezpečného bělení zubů, abyste byli v obraze a mohli se tak vyvarovat zbytečných chyb.

Princip bělení zubů

Každý zub má na svém povrchu jasně bílou zubní sklovinu, která přechází ve žlutý dentin a úplně uvnitř zajišťuje výživu zubu dřeň. Pro bělení zubů je nejdůležitější zubní sklovina. V mládí jsou naše zuby bělejší než ve stáří. Muže za to postupné obrušování zubní skloviny a prosvítání tmavého dentinu v kombinaci s ukládáním pigmentů na zubech. Nebezpečí proto představují bělící přípravky, které mají za úkol obrousit barevný pigment. S pigmentem se totiž snižuje i vrstva skloviny a zuby se tak nevratně poškozují.

Bezpečné bělící přípravky pouze rozkládají částice pigmentu a v žádném případě nezasahují do struktury zubu. Příkladem je peroxid vodíku, který se v koncentraci 30-35% používá v zubní ordinaci a karbamid, který je zase vhodný pro bělení zubů doma. Upozorňujeme, že bělení nepodléhají plomby a zubní náhrady, proto je potřeba na to myslet vždy před aplikací bělícího přípravku.

Bělení zubů v ordinaci

Jak jsme již výše zmínili, pro bělení zubů používá zubní lékař gel peroxidu vodíku v koncentraci 30-35%. Před samotnou aplikací bělícího přípravku pečlivě očistí povrch zubů, vybere barvu a překryje zubní dáseň izolačním materiálem (tekutý kofferdam), aby nedošlo k jejímu kontaktu s gelem. Poté opatrně nanáší bělící látku na zuby a účinek bělícího přípravku ještě zvyšuje polymerační lampou. V naší ordinaci využíváme nejmodernější technologii na bělení zubů Philips ZOOM. Bělení zubů pomocí této technologie je velice účinné. Během procedury aplikujeme v patnáctiminutových intervalech bělící gel. Celkový proces bělení zubů trvá 60 minut a po jeho skončení jsou zuby zářivě bílé.

Bělení zubů doma

Bělení zubů doma představuje velice oblíbený způsob bělení, díky kterému máte barvu vašich zubů vždy pod kontrolou. Jak ale začít s bělením zubů doma? I když se jedná o domácí bělení zubů, začít by se mělo vždy v zubní ordinaci. Lékař provede pečlivé vyšetření a zhotoví vám individuální nosič na bělící gel. Můžete si ho představit jako tenkou plastovou dlahu, která přesně odpovídá tvaru vašich zubů, na jejíchž předních ploškách jsou vytvořeny malé rezervoáry pro bělící gel.
K bělení zubů doma jsou nejvhodnější prostředky, které obsahují 10-15 % koncentraci karbamidu.
Nanesete menší množství bělícího gelu do rezervoáru plastového nosiče a po pečlivém vyčištění úst si nosič opatrně nasadíte na zuby. Překontrolujete, jestli z nosiče neunikly přebytky gelu a necháte bělící látku 5-8 hodin účinkovat. Tento systém je proto ideální pro noční bělení zubů.
Postup můžete opakovat, dokud s výsledkem bělení nebudete spokojení.

Lékařský tým

Monika Hendrichová
Monika Hendrichová

ortodontická asistentka

lekar_bez_fotky
Tereza Jiroušová, DiS.

dentální hygienistka, ortodontická asistentka

Prohlédněte si jak to u nás vypadá

Smluvní zdravotní pojišťovny

VZP pojišťovna
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
VOZP zdravotní pojišťovna
OZP zdravotní pojišťovna
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Kontaktuje nás

4 + 15 =

Ambicare Praha 4

recepce@ambicare.eu

K Hrnčířům 25, Praha 4

Ambicare Praha 6

recepce@ambicare.eu

Vítězné náměstí 10, Praha 6