Mikroskopická endodoncie
Jedná se o ošetření kořenových kanálků za použití velkého zvětšení, které nám zajištuje operační mikroskop. Kořenové kanálky u zdravého zubu obsahují zubní dřen. Tu tvoří vazivo a cévy vyživující zub potřebnými živinami. Dřeň obsahuje také nervová vlákna, která nás informují, jestliže se zubem není něco v pořádku.
Typickým příkladem je zánět zubní dřeně. Projevuje se silnou a dlouhotrvající bolestí, která vás donutí vyhledat lékařskou pomoc. Příčina bolesti je uvnitř zubu. Došlo k nevratnému poškození zubní dřeně, a proto je potřeba ji odstranit dřív, než se infekce ze zubu rozšíří směrem do okolní kosti.
Je třeba si uvědomit, že kořenové kanálky jsou velice tenké struktury uvnitř kořene. Pouhým okem nemusí být vidět. Jestliže se nám nepodaří odstranit veškerou infekci ze zubu, problémy mohou i nadále přetrvávat a zub bude nutné odstranit. Jinými slovy, ošetření kořenových kanálků představuje poslední šanci jak zub zachránit, a proto je třeba využít všechny dostupné moderní technologie k tomu, aby ošetření bylo co nejkvalitnější.
Poskytované služby
Jak probíhá čištění kořenových kanálku?
Endodontické ošetření pod mikroskopem zahrnuje tyto fáze:
- zajištění optimálních podmínek pro vstup do kořenových kanálků
- mechanické a chemické opracování dřeňové dutiny a kořenových kanálků
- vyplnění vzniklé dutiny uvnitř kořene vhodným materiálem
Zuby, které potřebují ošetření kořenových kanálků, bývají často destruované rozsáhlým kazem. Než začneme ošetřovat kořenové kanálky, nejprve aplikujeme lokální anestesii a zub si izolujeme od dutiny ústní latexovou membránou (kofferdam), která nám zajištuje absolutně suché pracovní pole. Poté pečlivě odstraníme veškerý zubní kaz, aby nedocházelo k opakované infekci „léčeného“ kanálku a teprve v této fázi můžeme přejít k vlastnímu ošetření kořenové části zubu.
Pomocí operačního mikroskopu jsme schopni objevit a zprůchodnit kořenový systém, který by bez velkého zvětšení nebylo možné odhalit. Hlavní podmínkou endodontického ošetření je odstranění veškeré infekce z kořenových kanálků. Proto je potřeba délku kořenových kanálků přesně změřit pomocí přístroje zvaného apexlokátor a kořenovými nástroji opracovat kanálky, tak abychom je mohli vypláchnout desinfekčním roztokem. Desinfekce kořenových kanálků je velmi důležitý krok, proto mu věnujeme náležitou pozornost. Roztok v kanálku aktivujeme ultrazvukovým přístrojem, abychom tím zvýšili jeho účinnost.
Poté kanálky vysušíme a pomocí systému Elements free provedeme trojrozměrné zaplnění kořenového systému teplou gutaperčou.
Na co je potřeba myslet po ošetření kořenových kanálků?
Zub může být krátce po endodontickém ošetření citlivý. Citlivost zpravidla během několika málo dní odeznívá a pacient je zcela bez obtíží. Mnohem závažnějším problémem je zvýšená křehkost, protože zub ztratil výživu, kterou obstarávala zubní dřeň. Stal se tak náchylnější ke vzniku nebezpečných prasklin. Proto je potřeba vždy po ošetření kořenových kanálků zub ochránit některým typem zubní náhrady.
Lékařský tým na stomatologii
Doc. MUDr. Eva Gojišová
vedoucí lékař – stomatologie
MUDr. Magdalena Koťová, Ph.D.
vedoucí lékař – ortodoncie
MUDr. Tomáš Hlaďo
odborný lékař – dětské zubní lékařství
MDDr. Petr Švácha
zubní lékař
MDDr. Martin Linka
odborný lékař – ortodoncie